SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU


İçerik

 • Hakkımızda
 • Misyon ve Vizyonumuz
 • Sürdürülebilirlik Anlayışımız
 • Sürdürülebilirlik Politikalarımız
 • Çevre Politikamız
 • Atık Yönetimi
 • Su Tasarrufu
 • Enerji Tasarrufu
 • Satın Alma
 • Kültür ve Miras
 • Personel ve Çalışma Hayatı
 • Görev Tanımı
1

HAKKIMIZDA

Şehir merkezinin en güzel lokasyonuna sahip, otopark konusunda sıkıntı yaratmayan bir konumda, bütçe dostu, 6 kişiye kadar konaklayabileceğiniz geniş ve ferah, evinizi aratmayacak konfora sahip odalarıyla Lagoon City Bolu sizleri bekliyor.

Lagoon City Otel’in merkezi konumu ile birlikte Gölcüğe 14 Km, Abant’a 37 Km., Kartalkaya Kayak Merkezi’ne 40 Km. Yedigöller’e 47 Km. mesafede olması ise ayrı bir avantajdır. Fiziksel Engelli odamız bulunmamaktadır. 38 oda kapasitemiz bulunmaktadır.

2

MİSYONUMUZ VE VİZYONUMUZ

Misyonumuz; sunduğumuz tüm hizmetlerde toplum barışını insanların huzurunu ve faydasını gözetmek, zaman ve sınır gözetmeyen bir çalışma temposu içinde olmaktır. Daha iyi bir gelecek için sürdürülebilirlik kültürünü ve bilincini yaygınlaştırmak adına büyük bir sorumluluk taşıyoruz.

Lagoon CITY olarak sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir ürünlerin kullanımı ile hem bireysel hem de toplumsal anlamda sürdürülebilir hayata geçişi kolaylaştırmak üzere birlikte hareket etmeyi tercih ediyoruz.

Vizyonumuz; çağımızın evrensel koşullarına uyumlu bir şekilde ileriye doğru yol alırken, içinde bulunduğumuz toplumun kalkınmasına, refahına katkıda bulunmak, sektör ile ilişki içinde olan tüm kişi ve kuruluşların güvendiği saygı duyduğu ve çalışmak istediği bir işletme olmak, kalite, süreklilik ve mutlak misafir memnuniyeti sağlayarak, kaliteli, hijyenik, tercih edilen bir işletme olmaktır.

3

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ANLAYIŞIMIZ VE POLİTİKAMIZ

LAGOON CITY olarak turizmde sürdürülebilirlik çalışmalarının çevresel ve kültürel miras üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirdiğinin ve sürdürülebilir turizmin getirdiği sorumlulukların bilincindeyiz. Gelecek nesiller için daha iyi bir dünya bırakmaya çalışıyoruz. Bu doğrultuda çevresel etkilerin azaltılması, enerji, su ve atık yönetimi, kültürel ve sosyal mirasın korunması, yerel halka ekonomik ve sosyal olarak fayda sağlama ve çevreyi koruma gibi sürdürülebilirlik kavramı içinde yer alan birçok konuda çalışmalarımıza devam etmekteyiz. İklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın öneminin her geçen gün daha çok hissedildiği günümüz dünyasında üzerimize düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmeyi amaç edinmekte, çevre bilincinin çalışanlarımız tarafından benimsenmesi için çaba göstermekteyiz.

4

ÇEVRE POLİTİKAMIZ

Dünyada saygın olabilmek için çevreye ve insana saygılıyız. Misafirlerimizin konforundan taviz vermeden, su, elektrik, enerji, kimyasal, katı atık miktarlarının kontrol altına alınması, çevreye ve doğal kaynaklara yönelik oluşabilecek zararın en aza indirilmesini hedeflemekteyiz. Sürdürülebilir turizm ilkeleri ışığında aldığımız önlemler ile doğal kaynak kullanımı azaltılmış, toprağa, suya, havaya verilen zararların minimum düzeye indirilmesi ve mümkün ise ortadan kaldırılabilmesi için uygulamalar güncellenmiştir. O atık belgesi alınarak, sisteme dahil olunmuştur.

5

ATIK YÖNETİMİ

Atık yönetimi, atığın kaynağında azaltılması, özelliğine göre ayrılması, toplanması, depolanması, geri kazanılması, taşınması, bertaraf edilmesi ve bertaraf işlemleri sonrası kontrolü gibi işlemleri içeren bir yönetim biçimidir.

LAGOON CITY olarak uyguladığımız Atık Yönetimi Sistemimizde öncelikli amacımız atık miktarını azaltmak, oluşan atıklarımızı iyi yöneterek çevreye en az zarar ile bertaraf etmek ve geri kazanılabilir olanları tekrar kazanmaktır.

Personelimize atık ayrıştırmanın önemi konusunda bilgilendirme eğitimleri verilmekte ve atık ayrıştırma ilgili bölümler tarafından takip edilmektedir.

Toplanan tüm dönüştürülebilir ambalaj atıkları ve organik atıklar lisanslı firmalara teslim edilmekte böylece geri dönüşüme katkı sağlanmaktadır.

Satın alımlarda mümkün olan her yerde büyük ambalajlı ürün tedarik edilmesini önceliğimiz olarak kabul etmekte, böylece fazla ambalaj atığı oluşumunu engellemeye çalışmaktayız.

Bitkisel atık yağ ve tehlikeli atıklarımızı yasaların öngördüğü şekillerde depolayarak lisanslı firmalarla bertaraf/geri kazanıma göndermekteyiz.

ATIK YÖNETİMİ ÇALIŞMALARIMIZ

6

SU TASARRUFU

Sağlık, hijyen ve misafir memnuniyeti konularından ödün vermeden genel su tüketimini azaltmak amacıyla su tasarrufu sağlayan donanımlar kullanmakta; misafirleri bilgilendirmekte ve çalışanlarımızı bu konuda eğitmekteyiz.

LAGOON CITY OTEL de su tasarrufu ile ilgili aşağıdaki çalışmalar yapılmakta ve sürekliliği sağlanmaktadır:

 • Oda tuvaletlerinden gerçekleşen su sızıntılarının fark edilmesi ve önlenmesi için personelimizi eğitiyor, konuklarımızdan bu sızıntıları bize bildirmelerini bekliyoruz.
 • Odalarda ve genel alanlarda çalışan ve misafirleri bilgilendirici görseller yerleştirilmiştir.
7

ENERJİ TASARRUFU

 • Aydınlatma sisteminde akkor ve floresan lambalar yerine led ve tasarruflu aydınlatma sistemine geçilmiştir.
 • Bahçe aydınlatma sisteminin bir kısmında güneş enerjisi ile çalışan aydınlatma sistemleri tercih edilmiştir. Bir kısmında da gece aydınlatması meridyen saatine göre çalışmaktadır.
 • Lavabo, WC, merdiven ve personel mahallerinde sensörlü aydınlatma sistemine geçilmiştir.
 • Boş odalardaki soğutma ve ısıtma sistemi misafir kullanımı olacağı zaman açılmaktadır.

8

SATIN ALMA

Yiyecek ve içecek alımlarındaki ambalaj malzemelerinin geri dönüşümlü olmasına önem verilmektedir.

 • Satın alımlarda, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesine veya uluslararası platformda kabul görmüş bir çevre sertifikasına sahip tedarikçilere öncelik verilmektedir.
 • Merkezi satın alma olarak sürdürülebilir satın alma anlayışı benimsenmiş ve bu anlayış ile paralel bir prosedür oluşturulmuştur.
 • Satın almalarda mümkün olan her yerde büyük ambalajlı ürün tedariğini önceliğimiz olarak kabul etmekte, böylece fazla ambalaj atığı oluşumunu engellemeye çalışmaktayız.
 • İşletmemizde plastik şişeler yerine depozitolu ürünler tercih edilmektedir.
 • İşletmemiz yapacağı alımlarda öncellik olarak yerel satıcıları tercih etmektedir.
 • İşletmemiz kullandığı kimyasal ürünlerden çevreye duyarlı olan ürünleri tercih etmektedir.
 • Bütün iş ortaklarımızın belgelerini kontrol ederek satın alma işlemini gerçekleştirmekteyiz.
9

KÜLTÜR VE MİRAS

İlimizi ; tarih, kültür ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin kesişim noktasındaki şehir olarak tanımlayabiliriz. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ve asırlar boyu doğu ile batıyı birbirine bağlayan şehir, bir geçiş noktası olmuştur.

Abant gölü, Yedi Göller, Gölcük başta olmak üzere Tabiat Parklarımız, Mudurnu ve Göynük Konaklarımız, Seben Kaya evlerimiz gibi bir çok farklı gezilecek yerlerimiz varken ülkemiz Gastronomisinin en önemli noktalarından Mengen ilçemizle de geleneksel mutfak kültürünün en önemli değerlerini barındıran ilimizde yaz turizmi kadar, Kartalkaya kayak merkezleriyle de kış turizmine hizmet verilmektedir.

Tesisimizde ki odalarımızda bu özellikleri tanıtıcı resimler yer almaktadır. Resepsiyon alanında ve odalarımızda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden temin edilen Turizm Broşürleri, haritalar ve kitapçıklar misafirlerimize sunulmaktadır.

10

PERSONEL VE ÇALIŞMA HAYATI

LAGOON CITY çalışanları işe başladıkları anda Oryantasyon Eğitimi programına alınarak, uymaları gereken kurallar ve çalışandan beklentilerimiz açıklanmaktadır. Daha sonra her yıl ihtiyaca göre oluşturulan plan dahilinde bir dizi eğitim sürecinden geçerek mükemmel hizmeti verecek donanıma gelirler. İşbaşı yaptıracağımız personellerimize Hijyen ve Sanitasyon Eğitimi, Yüksekte Çalışma, Eğitimi, Atık Yönetimi ve İsraf Yönetimi Eğitimi vermekteyiz. Sürdürülebilir bir yaşam için personellerimize bu bilinci entegre etmekteyiz.

Turizm öğrencilerinin çalışma tecrübesi kazanmaları adına staj imkânı sağlıyoruz.
Çalışan personellerimizi eğitimlerle ve kariyer yönetimi programıyla destekliyoruz.

11